Polecane strony
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jaśle
Starostwo Powiatowe w Jaśle
Copyright © 2018 SOSW - WTZ  w Jaśle         Wszelkie prawa zastrzeżone      | Fotografie: archiwum własne
informacja
Pogoda
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
W pracowni dziewiarsko-tkackiej uczestnicy zapoznają się z różnymi technikami haftowania, tkania, dziewiarstwa, kroju i szycia. Uczą się wiązania makramy, tworzą formy przestrzenne ze sznurka sizalowego oraz podejmują próby ręcznego szydełkowania i dziergania na drutach. Zajęcia prowadzone w tej pracowni rozwijają wyobraźnię, uczą cierpliwości, wytrwałości i poczucia odpowiedzialności za wykonywaną pracę.
Celem pracowni jest kształtowanie i rozwijanie umiejętności manualnych, praca nad prawidłowym posługiwaniem się narzędziami, dokładnością, precyzją, estetyką, skupieniem uwagi. Stosowane techniki tkania pozwalają na wykorzystanie różnorodnych materiałów: włóczka, ścinki tkanin, lniane płótno, kawałki futra, sznurek, lniane nici, itp.
Uczestnicy zdobywają również wiedzę teoretyczną na temat rodzajów tkanin, nici, włóczki i ich zastosowania w praktyce. Wykonują obrazki wyszywane na płótnie ściegiem łańcuszkowym lub gwiazdkowym a na kanwie haftem krzyżykowym, następnie są wykańczane poprzez pranie, krochmalenie, prasowanie i oprawiane w antyramy lub ramki drewniane w pracowni stolarskiej.
Podopieczni rozwijają swoje pasje i zainteresowania, uczą się zaradności, wrażliwości na otaczające piękno, wzajemnej pomocy, współpracy w grupie, oraz wpływają na sprawność psychomotoryczną.
Proponowane techniki pracy dostosowane są do zainteresowań i możliwości podopiecznych. Elementem terapii są również prowadzone zajęcia tematyczne np. dotyczące „świąt kolorów w czterech porach roku”, zasad bezpieczeństwa, zasad higieny czy panowania nad negatywnymi emocjami.
<<< Wstecz
Informacja o naborze
booked.net
Licznik odwiedzin